W dniu 5 października br. na węźle Jawor Południe odbyły się ćwiczenia służb ratowniczych, których tematem była akcja ratowniczo – gaśnicza podczas wypadku drogowego na drodze ekspresowej. W wydarzeniu udział wzięły: Straż Pożarna, Policja, Pogotowie Ratunkowe, Żandarmeria Wojskowa, Służby Drogowe GDDKiA, Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego DUW.
Głównym założeniem ćwiczeń w terenie jest sprawdzenie obowiązujących procedur dotyczących działań ratowniczych na drogach, ocena współpracy i zgrania pomiędzy służbami ratowniczymi i zarządcą drogi, przećwiczenie rozbierania barier linowych w celu dostania się do poszkodowanych znajdujących się na przeciwległym pasie drogi, weryfikacja możliwości dojazdu do miejsca wypadków drogowych poprzez przejazdy awaryjne na drogach szybkiego ruchu;

Przebieg ćwiczeń był następujący:
Przed godz. 10:00 na pasie w kierunku Legnicy, drogi ekspresowej S3 na wysokości Paszowic, doszło do niewielkiego zatoru drogowego. W stojące w niewielkim korku pojazdy (dwa auta osobowe, bus osobowy oraz samochód ciężarowy) wjechał autobus przewożący młodzież szkolną. W wyniku zdarzenia kilkadziesiąt osób zostaje poszkodowanych, kilka uwiezionych jest wewnątrz pojazdów. Spod maski jednego z pojazdów zaczyna wydobywać się dym, z innego na jezdnię wycieka olej napędowy. Dodatkowo na karambol samochodów najeżdża cysterna przewożąca substancje niebezpieczną, która próbując ominąć zdarzenie, uderza w barierki energochłonne. W wyniku tego zdarzenia dochodzi do rozszczelnienia cysterny. Informację o powstałym zdarzeniu trafia do Stanowiska Kierowania KP PSP w Jaworze, Zespołu Zarządzania Ruchem (ZZR) GDDKiA, Policji oraz Pogotowia. Jednocześnie wpływają do ZZR GDDKiA zgłoszenia telefoniczne od osób postronnych. Służby przyjeżdżają na miejsce i rozpoczynają akcję ratowniczo – gaśniczą.